
Kritiska gränser i realtid
Vid bränder och/eller fabriksolyckor uppstår ofta en risk för förorening av luften på grund av giftiga utsläpp. Dessutom rör sig ”giftmolnet” mycket fort och byter riktning och storlek, med anledning av ändrade vindförhållanden. I sådana situationer är det livsavgörande att löpande mäta exakt var föroreningarna befinner sig, vilka koncentrationer de är i och vart de är på väg.

Ambulansverksamheten flyttar till Gullbergsvass
Gullbergsstrandsgatan 36 är den nya adressen för Sahlgrenska Universitetssjukhusets ambulansverksamhet. Vid månadsskiftet går flyttlassen till de nya, centrala huvudlokalerna.

Lyckad mix
Att SOS Alarm i Västsverige har bekymmer med att bemanna prioriteringsfunktionerna med legitimerade sjuksköterskor, det är ett exempel på ett aktuellt problem som VGR kan utläsa i sin bevakningsstatistik. Tack vare regionens funktion AmbuAlarm kan man övervaka ambulansdirigeringens kvalitetsnivåer och identifiera utvecklingsbehoven.

Tillsyn över vården på motortävlingar
”Reaktionen handlar mest om oklar byråkatri”

Så länge får du vänta på ambulansen
I stora delar av landet får man vänta allt längre på ambulansen. Väntetiden skiljer sig också mellan kommunerna – från 7,4 minuter i Tranås till 30,3 minuter i Bjurholm. Det visar en ny sammanställning från Hjärt-Lungfonden. Snabba insatser är den viktigaste överlevnadsfaktorn för de 10 000 svenskar som varje år drabbas av plötsligt hjärtstopp.

Ambulanssjukvård i fokus vid kongress i Norrköping
Kongressen hålls i Louis de Geer, där även ett 60-tal utställare informerar om nya produkter och visar utrustning som används inom ambulanssjukvård.